Zpět na přehled článků

Jaký zvolit povrch a design bezpečnostních dveří?

vchodové dřevěné dveře z masivu

Při výběru dveří a jejich povrchu uvažujte kromě estetického zlediska také o způsobu a frekvenci užívání dveří a zejména o jejich umístění. Jen některé povrchy se hodí například do exteriéru a jiné zase do prostoru s velkým pohybem osob. Níže naleznete nejčastěji užívané povrchy a hlavní způsoby jejich užití.

Dýha

Dýhy z evropských, amerických i exotických dřevin hrají hlavní roli při použití pro bezpečnostní vchodové dveře zejména do bytu. >Dnešní dýhy nabízejí jak krásné pravidelné struktury dřeva, tak originální kresby, kdy každý kus je originálem. Jejich barevnost a kresba se vždy více či méně odlišuje a je závislá na způsobu výroby (dýha loupaná, krájená, řezaná). Kromě tradičních dýh je možno volit i moderní Arodýhy, které se vyrábějí tak, že dýhy se slepí do bloků pak jsou dále krájené v kolmém směru. Rovněž termo dýhy nacházejí v poslední době uplatnění zejména díky svojí odolnosti ve venkovním prostředí. Termo dýhy se vyrábějí tepelnou úpravou dřeva, kdy dojde ke změně buněčné struktury, která vede ke větší stabilitě dřeva. Kromě termodýh se ostatní druhy nehodí pro použití v exteriéru.

Laminát

Laminát nebo též lamino je materiál běžně používaný pro výrobu nábytku a interiérových dveří. Logicky se stal i nejpoužívanějším materiálem pro bytové bezpečnostní dveře. Vyrábí se lisováním dekoračního papíru na dřevovláknité desky. Jeho výhodou je nízká cena a obrovský sortiment barev a vzorů. Povrch může být hladký i strukturovaný. Nevýhodou je pak nemožnost použití v exteriéru nebo vlhkém prostředí. Laminát má střední odolnost vůči mechanickému poškození, jeho výhodou je i snadná údržba. Při použití laminátu nelze zcela sladit barvu obložení zárubní.

H-dex, vysokotlaký laminát

H-dex využíváme zejména pro povrchy venkovních vchodových dveří do domu nebo jinak exponované povrchy. Vhodné je jeho použití pro vchodové bezpečnostní dveře do domu a je jediným spolehlivým řešením pro dveře s dekorem dřeva pro venkovní použití. Jedná se o německý vysokotlaký laminát typu HPL, který se vyznačuje značnou mechanickou odolností proti oděru i klimatickým podmínkám a je velice snadno omyvatelný. Vyrábí se vrstvením speciálního papíru syceného pryskyřicemi a jeho lisováním pod velkým tlakem. Vlastní pohledová strana velice věrně napodobuje dřevo či jiné materiály.

Kazety z masivního dřeva

Pokud jste příznivci klasických a nadčasových řešení? Máte rádi přírodní materiály? Pak jsou právě pro Vás určeny povrchy dveří z masivního dřeva. Nejčastěji jsou kazety z masivního dřeva vsazeny do dřevěných rámů. Jedná se o tradiční truhlářskou ruční výrobu. Proto je možné vyrobit původní dřevěné vchodové dveře jako repliku v bezpečnostním provedení. Můžete tak nahradit dřevěné dveře z masivu bezpečnostními dveřmi s ocelovým jádrem. Tloušťka kazety a rámu je 14-19 mm. Jsou určeny i pro exteriérové instalace, ale v takovém případě vyžadují dveře odpovídající údržbu. Dřevěný masiv je zdravotně nezávadný, má skvělé tepelně izolační vlastnosti a vysokou trvanlivost. Dřevo dokáže i přirozeně stárnout a jeho krása a opravdovost je trvalá.

Historické repliky

Velké množství domů v českých městech má svou historickou hodnotu, nachází se v památkově chráněných oblastech nebo je přímo památkově chráněno. Všechny úpravy, které jsou vidět z vnější strany bytu, potom podléhají schválení památkového úřadu. Proto není snadné například vyměnit původní dřevěné vchodové dveře z masivu, ať už z důvodu, že dosloužily nebo prostě z potřeby vyššího zabezpečení vchodu. Bezpečnostní dveře NEXT jsou díky svojí sendvičové konstrukci přímo předurčeny k řešení tohoto úkolu. Díky zkušenému týmu truhlářů a restaurátorů dokážeme okopírovat design prakticky libovolných historických dveří a vyrobit repliku s bezpečnostním jádrem, ale původním designem. Dokážeme splnit téměř jakýkoli požadavek investora, architekta či památkáře. Dveře mohou mít dokonce jiný povrch z vnitřní strany, který odpovídá charakteru bytu a jiný povrch z vnější strany do chodby, který respektuje požadavky památkářů. Kromě 3. bezpečnostní třídy a zvýšeného zvukového útlumu mohou mít takové dveře i protipožární certifikaci.

Frézované kazety

Frézované kazety se vyrábějí CNC frézováním překližky nebo častěji desek MDF. Tato technologie umožňuje výrobu zákaznických designů. Tyto kazety jsou určeny pouze do interiéru, povrch je ošetřen několikavrstevným lakováním, které je možno provést jakoukoliv barvou ze škály RAL. Takto řešený povrch dveří je levnější variantou pokud chcete kazetové lakované dveře podobné jako dřevěné vchodové dveře z masivu.

Kovové povrchy

Velice populární jsou v posledních letech designově zajímavé povrchy z nejrůznějších kovových materiálů. Často je užíván leštěný nebo broušený nerez, který je však vcelku náročný na údržbu a čištění. Zajívavý industriální design lze ale dosáhnout s pozinkovaným plechem nebo plechem s různými raženými vzory. Hitem poslední doby jsou i rezavé povrchy na nízkolegované oceli nebo bronzové a měděné povrchy.

Lakové povrchy

Největší výhodou lakovaných dveří je, že si můžete zvolit barvu zcela podle svojí fantazie. Nevíte, jak sladit dřevodekor dveří s podlahou či dalším nábytkem? Řešení jistě najdete výběrem vhodné barvy. Bílé dveře projasní každý prostor, barevné pak mohou být více či méně výrazným doplňkem interiéru. U dveří Next oceníte i skutečnost, že každá strana dveří může mít bez příplatku jinou barvu a tak můžete zvenku působit nenápadně a zevnitř popustit uzdu fantazii. Nebo naopak. Exkluzivní vícevrstevné lakování s vysokým leskem je pak tradiční součástí moderních interiérů.

Tapety, stěrky, obklady, malba či beton

Konstrukce bezpečnostních dveří NEXT umožňuje použít prakticky jakýkoli materiál na povrch Vašich vchodových dveří. Navíc tyto materiály můžete vzájemně kombinovat. Dveře mohou mít úpravu jako okolní zeď a tak je možné je malovat běžnými interiérovými barvami, tapetovat nebo opatřit moderními stěrkovými povrchy. Rovněž můžete použít materiály jako je například Polyrey nebo Alucobond.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Máte zájem o dveře NEXT? Zašleme Vám nabídku.

@