Zpět na přehled článků

Zabezpečení bytu po dobu dovolených

Třetina lidí neřeší během dovolené zabezpečení domácnosti

Podle údajů pojišťoven třetina lidí nepodniká před odjezdem na dovolenou žádná bezpečnostní opatření proti vykradení. Nepřítomnost obyvatel v domácnosti během dovolených je pak lákavou pozvánkou pro zloděje. Na zahraniční nebo domácí rekreaci přitom loni v létě vyjely miliony Čechů. Mnoho domů a bytů zůstalo zcela opuštěných. Délka dovolenkového pobytu byla v průměru 9 dní, což je pro zloděje dostatečně dlouhá doba na vytipování obydlí, přípravu i realizaci vloupání.

Nezajištěné vstupní dveře

Pokud se rozhodnete pro prevenci vloupání, smysluplné je začít u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů. Pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi. Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě, jsou nejzákladnějším systémem.

Zatažené žaluzie, nezabezpečená okna

Zloději s oblibou využívají ke vstupu do obydlí okna, zvláště u bytů, které se nacházejí v přízemí. Před odjezdem na dovolenou proto nezapomeňte okna důkladně zavřít. Pozor na zatažené závěsy nebo stažené rolety a žaluzie. Potenciálnímu zloději tímto krokem oznamujete, že nejste doma. Účinné řešení na zabezpečení oken naopak představují ochranné a bezpečnostní fólie, které se dají pořídit za několik set korun. Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení zloděje z toho, že narazil na neočekávanou překážku. Tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží.

Chlubení se na Facebooku

Před odjezdem na dovolenou se nechlubte svými plány přátelům na Facebooku. Sociální sítě totiž slouží řadě zlodějů jako inspirace a vodítko. Snadno získají přehled o nejrůznějších cennostech v domácnosti, které lidé s oblibou zveřejňují pomocí fotografií a obecně dávají na odiv své majetkové poměry. O chystané dovolené informujte pouze nezbytné minimum lidí.

Nulová domluva se sousedem

Snažte se vzbudit zdání, že ve vašem bytě či domě je někdo přítomen. Lze k tomuto využít elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla. Poproste také spolehlivého souseda nebo příbuzného, aby vám třeba pravidelně zaléval květiny a vaši domácnost kontroloval. Klíče svěřte jemu, nikoli prostoru pod rohožkou u dveří či misce pod květináčem. Zajistěte si také pravidelné vybírání poštovní schránky.

Teď už jen zbývá popřát vám krásnou dovolenou!

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Máte zájem o dveře NEXT? Zašleme Vám nabídku.

@