Zpět na přehled článků

Vývoj dveří

Bezpečnostní dveře se dělí do šesti bezpečnostních tříd

Pokud přetočíme čas o několik tisíc let dopředu ocitneme se ve starověkém Egyptě, kde vynalezli bezpečnou ochranu před vnějším světem, původně šlo o tzv. přechod do nadpozemského světa.

Modernímu člověku se může zdát, že nešlo o žádný převrat ale shrňme si, co všechno takové dveře vyřešily - dveře pomáhají udržovat chlad nebo teplo v domě, dveře umožňují bezpečně uzamknout váš majetek je třeba zmínit i to , že dveře výrazně dopomáhají k tomu, aby se vám po domě nepotulovaly nevítané návštěvy, ať už v podobě zlodějů, podomních prodejců nebo jiných podivínů.

Protože lidé nejsou od přírody vždy dobří, dveře se postupně staly samozřejmostí, která symbolizuje ochranu a jakousi pomyslnou hranici mezi osobním prostorem a světem "tam venku". Jenže co by byly takové dveře platné bez zámku? A tak se samozřejmě součástí dveří stal i zámek.

Vynalézavosti se meze nekladou. V prvním tisíciletí našeho letopočtu se objevily první automatizované dveře, které sestrojil řecký učeň Heron z Alexandrie. V tomto čase už lidstvo znalo několik typu dveří, mezi nimiž bylo možné najít klasické otevírací, kývavé, posuvné ale i skládací. Zatímco se na území Evropy navrhovaly tyto systémy, na Dálném východě navrhli Číňané první nožním senzorem aktivované automatické dveře a to již kolem roku 618.

Kreativní vlna dveřního designu putovala dál historií a díky vynalézavosti a bohatství některých majitelů se z dveří staly nejen bezpečnostní prvky, ale i umělecké kousky, které učarovaly každému svým unikátním zdobením zejména v barokním období.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Máte zájem o dveře NEXT? Zašleme Vám nabídku.

@