Zpět na přehled článků

Rekonstrukce bytu a domu

rekonstrukce panelového bytu Praha

Poraďte se!

Rekonstrukce bytu vám může zajistit kvalitní a moderní bydlení na mnoho let dopředu. Vzhledem k finanční náročnosti je ale třeba stanovit si žebříček priorit, které chcete realizovat. Vždy je výhodou použít služeb architekta nebo alespoň řemeslníka či firmy, která už má za sebou nějaké rekonstrukce bytu, a to i panelového. Můžete tak získat poměrně reálný rozpočet a stanovit si, co budete rekonstruovat a co nikoli. Nezapomeňte na související služby, stavební povolení, ohlášení, dodržení všech norem, zejména požárních, v souladu s kolaudací objektu. Řada firem vám poskytne i vizualizace výsledné rekonstrukce bytu, což vám usnadní vaše rozhodování. Požadujte po firmě i dodržování čistoty a likvidaci odpadu ve společných prostorách domu.

Co rekonstruovat?

Nejčastěji jsou předmětem rekonstrukce okna, vnitřní dveře, vchodové dveře, podlahy, koupelna a kuchyně. Pokud měníte dispozice bytu, bouráte či stavíte nové příčky, vždy využijte služeb statika. Nejen v případě rekonstrukce panelového bytu předejdete budoucím problémům. Rovněž pokud rekonstrukce probíhá ve starším domě, je vhodné posouzení statikem.

Vchodové dveře do bytu

Vstupní dveře do bytu jsou dnes nejčastěji bezpečnostní dveře 3.bezpečnostní třídy NEXT SD 101 nebo 4. bezpečnostní třídy NEXT SD 111. Takové vchodové dveře vám zajistí, že se k vám žádný zloděj nevloupá a vaše investice do rekonstrukce bytu nepřijde nazmar.

Ze zákona je pak povinností certifikovaná požární odolnost vchodových bytových dveří, která zaručí, že bezpečnostní dveře plní i ochranu požární. Za splnění této povinnosti zodpovídá majitel bytu. Porušení této povinnosti může znamenat miliónové náhrady škod nebo například neplnění náhrady ze strany pojišťovny. Zejména v případě rekonstrukce panelákového bytu neváhejte a zvolte protipožární bezpečnostní dveře. Od vyšších pater není do takového bytu prakticky jiný možný přístup.

Okna

V dnešní době výrobci oken nabízejí mnohá řešení. Ke každému rekonstruovanému objektu se ale může hodit jiný druh oken. Prvorepublikovému činžáku plastová okna příliš nesluší, na druhou stranu v bytovkách po rekonstrukci plní skvěle svůj účel. V případě přízemí a nižších pater však nezapomínejte na zabezpečení oken. Vhodnější je zvolit pevné, zesílené rámy a bezpečnostní vrstvená skla. Variantou je opatřit skla oken bezpečnostní fólií. Rovněž zamykací kličky na okna zvýší vaší ochranu.

Interiérové dveře

Interiérové dveře dávají vnitřnímu prostoru tvář, ale plní i řadu dalších funkcí. Dobře odhlučněné dveře zajistí, že se dobře vyspíte, i když další členové domácnosti ještě sledují televizi. Nezapomeňte pak na odvětrání koupelny a odolnost dveří vůči zvýšené vlhkosti. Pokud jste příznivci originálních, ale vyzkoušených řešení, mohly by vás zaujmout například skryté dveře.

Podlahy

Podlahu svěřte specialistům, kteří vám jistě nabídnou nepřeberné množství řešení, ze kterých si vyberete podle svého estetického cítění. Jediným omezením pak pro vás může být instalace podlahového topení, kdy nebudete moci použít některé silnější druhy podlah. V žádném případě však nezapoměňte na kročejovou izolaci. Zajistí vám lepší tepelnou izolaci, ale zejména lepší vztahy se sousedy.

Elektroinstalace

Pokud provádíte zásadnější rekonstrukci bytu, je vhodné zrevidovat a doplnit i elektroinstalaci. Je vhodné doplnit proudové chrániče, které sníží riziko zranění proudem v koupelně či kuchyni. Rozvody pak můžete dovést na místa, kde světla, zásuvky a vypínače skutečně potřebujete. Samozřejmostí jsou dnes i datové rozvody pro počítače a zabezpečovací systém. Moderní alarm vás dnes dokáže chránit i v době, kdy jste doma, umožňuje vám přivolat si pomoc v nouzi a vůbec vás informuje o dění ve vašem domově. Nezapomeňte na požární hlásiče.

Kuchyně a koupelny

Tyto položky vlastně dnes už příliš nepatří do rekonstrukce bytu. Specializované firmy a studia je dokáží navrhnout a realizovat ve vysoké kvalitě a bez nějakého zásadnějšího zásahu do chodu domácnosti.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Máte zájem o dveře NEXT? Zašleme Vám nabídku.

@