Zpět na přehled článků

Protipožární dveře do bytu, zákonná povinnost

Protipožární dveře do bytu požární dveře požární odolnost

Co říká zákon?

Pokud vybíráte vchodové bezpečnostní dveře do bytu v panelovém nebo činžovním domě, musí jít o bezpečnostní protipožární dveře. Stanovisko Ministerstva vnitra, resp. generálního ředitelství Hasičského záchranného sbor ČR, to říká jasně. Každý byt je považován za požární úsek a Vaše vstupní protipožární dveře chrání Vás, ale zejména únikovou cestu ostatních obyvatel domu. Proto se musí jednat o certifikované požární dveře. Je povinností majitele bytu zajistit, aby dveře měly platný požární certifikát. Vyžadujte od dodavatele certifikát EI 30.

Jak poznám požární dveře?

Základním údajem je požární odolnost. Ta představuje dobu, po kterou dokáží vzdorovat plamenům či vysokým teplotám. Tento údaj se udává v minutách a základními třídami jsou 30, 45, 60, 90, 120, 180 minut. Dalším důležitým údajem je u požárních dveří rozdělení do tříd EI a EW. Tyto třídy se liší místem, kde se měří teplota sálající ze dveří na straně odvrácené od plamenů: u třídy EW se měří teplo vycházející ze dveří, naopak u EI je kritériem samotná povrchová teplota dveří. Další důležitou hodnotou je takzvaná kouřotěsnost (označení SC). Ta udává, zda protipožární dveře propouští kouř ze strany napadené požárem.

 

Bezpečnostní dveře NEXT splňují potřebnou certifikaci, která zaručuje předepsanou požární odolnost minimálně 30 minut.

Nehrajte si s ohněm!

Někteří prodejci a kšeftaři Vás budou přesvědčovat, že požární dveře nepotřebujete, že se na to nepřijde. Někteří Vám budou tvrdit, že stačí samozhášecí polystyren, požární páska nebo prostě jen zavřít oči. Nestačí! Jediné, co Vás ochrání a zároveň je Vaší povinností, jsou certifikované protipožární dveře, které mají požární odolnost doloženou požárním certifikátem. Pokud to pominete, můžete ušetřit pár stovek, ale riskujete jak ohrožení požárem, tak mnohamiliónové náhrady škod.

Může se vám zdát, že se Vás toto riziko netýká, ale např. v roce 2017 došlo v ČR k 16.757 požárům, při kterých zahynulo 92 osob, z větší části v domácnostech. 

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Máte zájem o dveře NEXT? Zašleme Vám nabídku.

@