Zpět na přehled článků

Jakmile se rozhodnete dát svým dětem klíč, počítejte s tím, že získají určitou dávku svobody a odpovědnosti.

Dle nejnovějších průzkumů bylo zjištěno, že 8 % dětí, které jsou hrdými majiteli klíčů, je mladších  9 let a 20 % rodičů předá klíče dítěti mezi 9 a 11 rokem. 

Obecně se tedy zdá, že věk 9–11 let je tou nejčastější volbou.

Nicméně předtím, než k takovému rozhodnutí dojdete a dítěti klíče předáte, pečlivě to zvažte.

Třeba vám pomohou odpovědi na některé z níže uvedených otázek a ujistíte se, že vaše dítě je tuto zodpovědnost schopno přijmout a zvládnout. Poskytnutí klíčů od domu může znamenat ohrožení bezpečí vaší rodiny i vašeho majetku, nemluvě o finančních nákladech při ztrátě klíčů.

Pojďme na to.

1/ Je vaše dítě dostatečně zodpovědné? Bez problémů přinese domů ze školy nejen tašku, ale i zadané úkoly, věci na tělocvik? Možná se tomu trochu zasmějete, ale spíš by vám takové otázky mohly pomoci si uvědomit, jaký má vaše dítě přístup k věcem. Pokud během školního roku třikrát ztratí tašku, každý měsíc kupujete nové přezůvky, penál také někam mizí, asi ta vhodná chvíle na předání klíčů ještě nenastala. Pokud je ale vaše dítě v tomto směru zodpovědné, pokračujte ve čtení!

2/ Máte v okolí sousedy, na které se může vaše dítě obrátit, bude-li potřeba? Například když nebude schopné samo odemknout dveře? Ano, zpočátku to chce cvik, víme a známe to všichni. Skoro každého z nás rodiče učili odemykat se slovy ”přitáhnout k sobě a otočit”.  Ten pocit, kdy jsem odemykala poprvé, si pamatuji ještě dnes…

3/ Nemá vaše dítě problém být samo doma? Některé děti se bojí, jsou vyděšené jen při pouhém pomyšlení na takovou situaci.

4/ Můžete svým potomkům důvěřovat, že doma například nezapnou troubu a nepůjdou na chvíli ven? Pokud ne, ani to není vhodná chvíle pro předání klíčů.

A pokud se již rozhodnete a dítěti klíče svěříte, domluvte se s nimi také na tom, kam je mají ukládat, pořiďte jim klíčenku, kterou si oblíbí a doma mějte místo, kam klíče pověsí po svém příchodu.

Poslední rada zní:

Mluvte. Ověřujte jejich chápání odpovědnosti. Projděte s nimi scénáře "co by kdyby” a pokud se konečně rozhodnete dát dětem klíče, rozhodnutí neberte zpět.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Máte zájem o dveře NEXT? Zašleme Vám nabídku.

@