Jak na renovaci vchodových dveří
Různá „vylepšení“ dveří
Vizuálně lze dveře polepit tapetami, fóliemi nebo natřít barvou. Výsledek je dočasný, nebývá dokonalý, ale pořád se jedná jen o vzhledovou stránku dveří.
Z hlediska funkčnosti a případného zabezpečení je většina vylepšení cestou do pekel. Dveře můžete vybavit novým bezpečnostním zámkem, oplechovat, osadit čepy proti vysazení, přidat přídavný zámek nebo dokonce závoru. Běžnému zloději však trvá jen pár sekund najít slabé místo, protože dílčím vylepšováním je všechna neochráníte, naopak v mnoha případech instalací bezpečnostního prvku oslabíte už tak chatrný rám standardních dveří. Většinou jsou to vyhozené peníze. Ze starých dveří prostě nové neuděláte.
Výměna dveří za nové
Ideální je vyměnit vchodové dveře za nové, bezpečnostní a protipožární dveře na míru. Pozor na protipožární dveře z hobby marketu s bezpečnostním kováním, sice splní estetická očekávání, ale bezpečí vám neposkytnou. Spousta vchodových dveří ve starších zástavbách má nestandardní rozměry a běžně prodávané výrobky navíc nepasují do původních zárubní.
Pokud je Váš dům pod dohledem památkářů, není obvykle výměna dveří do bytu možná, neboť je potřeba zachovat ráz těchto dveří ze strany chodby. I tomto případě má renovace vchodových dveří hned několik elegantních řešení.
Vchodové dveře do bytu v paneláku
Obvykle nejlepším řešením je výměna původních panelákových dveří za nové bezpečnostní. Původní zárubně jsou v panelových bytech obvykle velice dobře a pevně zalité v panelech a je výhodné je využít. Například model SD101 jsou nejprodávanější dveře v panelových bytech a v 60 % je možné je instalovat do původní zárubně. Povrch dveří může být z lamina nebo dýhy a obvykle je možné ho udělat i stejný, jako byly původní dveře.
Vchodové dveře do bytu v bytovém domě
V tradiční bytovce je vždy potřeba posoudit kvalitu zárubně a pokud jsou o jejím usazení nějaké pochybnosti, je lepší ji vyměnit za bezpečnostní zárubně. Dveře pak můžete použít jakékoli ze sortimentu Nextu, ideálně nejbezpečnější variantu pro byty SD 111.
Vstupní bytové dveře v památkově chráněných domech
Chcete-li, nebo musíte-li zachovat dveře původní, vyzkoušejte přídavné bezpečnostní dveře SD 3 nebo dvoukřídlé SD 23 a nenápadnou renovaci povrchu dveří stávajících. V historických zástavbách či u památkově chráněných domů se jedná o velmi efektní, a často jediné možné řešení certifikovaného zabezpečení. Tento způsob renovace dveří udělá z vašich původních, plnohodnotné bezpečnostní dveře. Jsou vyráběny na míru a instalují se na vnitřní stranu vstupních dveří. Vnější strana do chodby zůstane zcela nezměněna. Lze je instalovat bez ohledu na to, jestli byly původní zárubně kovové nebo dřevěné. Konstrukce zajišťuje v obou případech 3. bezpečnostní třídu.
Druhou variantou jsou bezpečnostní dveře s replikou původních povrchů, obvykle z masivního dřeva. Pomocí moderních technologií dokážeme vyrobit dveře prakticky stejné, jako byly vaše původní, když byly nové. Většinou se jedná o dveře větších rozměrů, a proto jsou nejlepší volbou dveře SD 102. K dispozici je 40 povrchů v designu dřeva pro interiérové i exteriérové využití a jakákoliv barva škály RAL. Stačí si jen vybrat.