Zpět na přehled článků

Víte, jak se systém zámků a klíčů za 4000 let změnil?

Změna systému zámků a klíčů za 4000 let

Počátky ochrany majetku

Od počátku civilizace lidé museli chránit svůj majetek a bylo tomu tak dávno před tím, než vznikly první zákoníky, které ustanovovali krádež jako zločin. První zmínky o zámku jako zabezpečovacím systému se objevují již ve starém Egyptě. Potřeba chránit majetek co nejlépe vznikala nezávisle na sobě na více místech světa.

Ve středověku se začala rozvíjet zámečnická řemesla

Ve středověku byly zámky opravdovým mistrovským dílem a vyráběly se z kovu. Kováři tak kovali ozdobné zámky i klíče, které kromě uměleckého ztvárnění představovaly také důmyslné zabezpečení. Čím více zahnuté a ozdobné byly klíčové praporky, tím hůře překonatelné byly zámky jiným předmětem.

V době renesance se klade důraz i na estetiku

Zdobení kování, zámků a klíčů poznalo opravdového rozmachu v době renesance. V této době však ještě stále byly zámky přídavným systémem na vnitřní straně dveří, nikoliv zadlabané dovnitř.

17. a 18. století nastal zásadní posun

V polovině 17. století přináší zásadní inovaci Robert Barron, který vybavuje zámek tzv. stavítky, neboli pákami, které musí zámek zvednout do správné polohy, jinak nejde otevřít. Barronův vynález byl v 18. století vylepšen cylindrickou vložkou. Jedná se o první systém odemykání zámků, jaký známe dnes, a který zároveň nabízel větší variabilitu klíčů.

Zámky a bezpečnostní normy

Od 20. století zámky prochází výrazným vývojem, vznikají bezpečnostní normy pro jednotlivé zámky a zabezpečení je tak daleko důmyslnější. Úroveň zabezpečení se vyvíjí také v hi-tech sektoru, takže v dnešní době můžeme zámky odemykat třeba i na dálku nebo čtečkou otisku prstu či smskou z telefonu. Princip záklopky, kterou vymysleli naši předci, však zůstává stejný.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Máte zájem o dveře NEXT? Zašleme Vám nabídku.

@