Táhne vám kolem dveří, uniká ven teplo, a v zimě tak musíte víc přitápět, nedejbože se vám v chodbě kvůli netěsnícím dveřím drží vlhkost a vznikají plísně. Zádveří domu či bytu vám ale nemusí dělat starosti, když budete mít vstupní dveře s dobrou tepelnou izolací. Ta je klíčová nejen pro úsporu energie, ale i pro zvýšení komfortu bydlení. Jak toho docílit? A jaké dveře vybrat, aby měly perfektní termoizolaci?
Podobnými cestami jako zvuk – ve všech místech, kde dveře netěsní, dochází k úniku tepla z obytného prostoru. A je jedno, jestli bydlíte v bytě, nebo v domě.
Nejkritičtějším místem bývá špatně těsnící práh. To můžete u starších dveří vyřešit dodatečným samolepícím těsněním (třeba kartáčovým). To je sice řešení levné, ale ne dlouhodobé – na těsnění se chytá nepořádek, lepidlo může být nekvalitní a těsnění budete muset stejně po čase měnit. Možností je také výměna prahu za nový (ideálně s integrovanou tepelnou izolací), nezapomeňte ale, že práh by měl ke dveřím dokonale přiléhat. Pokročilejší řešení pak většinou budou stejně vyžadovat zásah do stávající konstrukce dveří či zárubní.
Nedoléhat vám také mohou samotné dveře do zárubní. Štěrbiny mezi dveřním křídlem a futry, kudy proniká chlad, můžete osadit novým gumovým nebo pěnovým těsněním, lepší variantou v tomto případě ale bude výměna celých dveří, a to nejspíše i včetně zárubní. Ideální jsou dveře, jejichž materiál nebude podléhat teplotním změnám a nestane se tak, že se v zimních měsících škvíry objeví nanovo.
Pokud máte dveře z lehkého nebo nevhodného materiálu, bude nejspíše chlad pronikat i přes celé dveřní křídlo. Čím lehčí materiál, tím větší tepelná prostupnost. Na trhu existují různé nalepovací těsnicí panely nebo tepelně-izolační fólie, které lze instalovat na celé dveře, a zlepšit tak jejich vlastnosti. Případně můžete dveře oddělit závěsem. Otázkou pak ale zůstává estetičnost takového řešení a především výdrž a odolnost použitých materiálů.
Je potřeba také pohlídat, že toto řešení bude efektivní a proveditelné konkrétně pro vaše dveře, a že si tím nezabouchnete před nosem možnost dobré protihlukové izolace. Pomoci může třeba čalounění dveří, které ale v moderních interiérech není tak populární, jako tomu bylo v minulosti. Pokud jsou vaše dveře již v špatném stavu a tepelná izolace je jen jedním z mnoha problémů, je nejvyšší čas zvážit jejich kompletní výměnu.
TIP: Pokud řešíte zateplení vchodových dveří, myslete rovnou i na dobrou zvukovou izolaci. Co takhle vyřešit dvě mouchy jednou ranou?
V obou případech bude kvalitní tepelná izolace dveří potřeba. Ideální je vysoce kvalitní výplň z minerální vaty. U bytových vchodových dveří oceníte zejména skvělou zvukovou izolaci (kdo by chtěl slyšet každý průjezd výtahu nebo zabouchnutí dveří u sousedů?) a zákonem vyžadované protipožární vlastnosti.
V domech pak především perfektní tepelnou izolaci nejen dveří, ale i všech ostatních komponentů, díky které vám teplo domova zůstane vždy uvnitř. Dívejte se na součinitel prostupu tepla. Označuje se nejčastěji písmenem U (či UD) a měří se v jednotkách W/m²K. Čím nižší tento součinitel je, tím lepší tepelně-izolační vlastnosti vchodové dveře mají.
Ve starých budovách a památkově chráněných objektech také určitě oceníte možnost výroby kvalitních vchodových dveří na míru – zejména kvůli estetickým požadavkům nebo nestandardním rozměrům.
TIP: V NEXTu vyrábíme všechny ocelové bezpečnostní dveře na míru, protože bezpečí vašeho domova nesmí být omezované katalogovými rozměry. Máte specifické požadavky? Jsme tu pro vás!
Bezpečnostní ocelové dveře NEXT mají tu výhodu, že kromě chladu z venku se k vám domů nedostanou ani jiní nechtění návštěvníci. Vysoký počet jisticích bodů, zesílená ochrana zámku a kvalitní ocelová konstrukce odolají i moderním metodám vloupání, a vy tak budete moci v klidu spát dlouhé roky.
Chcete vědět o bezpečnostních dveřích víc? Pročtěte si další články na blogu nebo se rovnou ozvěte – s výrobou a instalací bezpečnostních dveří na míru máme téměř 35 let zkušeností a rádi vám poradíme.
Zpět na přehled