Zpět na přehled článků

Dříve paklíč, dnes bumping. Co používá ke vloupání dnešní zloděj?

zloděj paklíč bumping ochrana majetku mapa kriminality

Vykradení ve Vaší přítomnosti

Že je Váš dům nebo byt ohrožen po dobu Vaší nepřítomnosti je logické, ale věděli jste, že až 10 % všech nemovitostí je vykradeno v době přítomnosti jejích majitelů? Toto číslo má bohužel vzestupnou tendenci a dá se říct, že jde o nový trend. Zloději si neberou servítky a klidně Vás překvapí třeba u večeře. Obvykle je naláká fakt, že když jste doma, není zamčeno. S Vaší přítomností v bytě také roste počet věcí pro zloděje lákavých, jako jsou telefony, tablety, klíče od auta či peněženky. Nejjednodušší ochrana proti zvyšující se drzosti pachatelů je zamykat svůj dům či byt i v případě, že se v něm právě nacházíte.

To se mě netýká

Pokud patříte mezi ty, kteří prohlašují, že právě jim zloděj nemá co ukrást, pak byste měli zpozornět. Prevence kriminality je důležitá i pro vás. Nejnovější čísla jasně ukazují, že čím dál tím větší procento zlodějů zajímají Vaše tři stovky v šuplíku, nebo odložený řetízek v koupelně více, než luxusní elektronika v dobře zabezpečeném objektu. Je totiž snazší se k nim dostat a na drobnou obživu, či nákup drog obvykle postačí. A to ještě vůbec nemluvíme o tom, že i v bytě bez evidentních cenností máte obvykle uložené dokumenty jako třeba rodný list, jejichž zneužití více než snadné a následky fatální. Krádež drobné sumy, či starého spotřebiče sice oželíte, ale hůře už se vyrovnává s pocitem, že se Vám někdo cizí potuloval po Vašem domě či bytě, přehraboval Vám věci a narušil tak křehkou intimitu místa, které považujete za domov.

Pár zajímavých čísel

Tipněte si, kolik času potřebuje zloděj na otevření průměrně zabezpečeného bytu. Jsou to pouhé 3 minuty! V 90% jsou vykradeny objekty, které mají špatné nebo žádné zabezpečení. Kvalitní bezpečnostní dveře snižují riziko vykradení až 2000x a představují nepřekonatelný oříšek pro drtivou většinu zlodějů. Achillovou patou rodinných domů a přízemních bytů je samo sebou okno. Instalace certifikované bezpečnostní folie na Vaše okna je cenově dostupné a efektivní řešení, Oblíbený čas vloupání je podle průzkumů mezi půlnocí a druhou ranní, je ovšem velké procento pachatelů, kteří se do práce pustí i přes den a neváhají se na společné chodbě vydávat třeba za zámečníky. Celých 10 % vloupání je úspěšných díky informacím ze sociálních sítí, a proto je třeba být při jejich používání obezřetný. A zvuk alarmu? I taková maličkost může fungovat jako efektivní ochrana majetku, pomůže totiž zamezit až 33 % všech vloupání.

Kde se krade nejvíce?

Statistiky vykrádání podle krajů najdete na stránkách ministerstva vnitra v části prevence kriminality. Tradičně mají bytaři oblíbenou Prahu, Středočeský kraj, Severočeský a Severomoravský kraj. Větší města, která skýtají dostatek anonymity, má v oblibě každý bytař a zloděj.

V případě bytů jsou ve větším ohrožení byty přízemní a v prvních patrech. Tam je potřeba věnovat pozornost zabezpečení oken a optimální je zabezpečit byt alespoň jednoduchým alarmem. Rovněž poslední patra bytových domů jsou oblíbeným terčem, protože bytový zloděj tam má dostatek klidu na práci.

Ochrana majetku v rodinných domech je komplikovanějším problémem. Přístupů do domu je celá řada a všem je třeba věnovat pozornost. Samozřejmostí je kvalitní alarm napojený na zásahovou službu.

Jak se krade?

Dnešní zloděj používá k vloupání buď násilnou metodu, tj. páčidlo, kladivo, sekeru či krumpáč, nebo sofistikované jemnější techniky jako je elektropicker, planžety nebo bumping, který je vlastně takový moderní paklíč. Bezpečnostní dveře NEXT řeší ochranu proti oběma typům bytařských technik.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Máte zájem o dveře NEXT? Zašleme Vám nabídku.

@